“Tohum Ek, Vermezse Toprak Utansın”

SELİM BALIKÇI

İki fare bir süt kovasına düşmüş. Farelerden biri bakmış kovadan çıkış yolu yok, belli ki hayattaki son anlarında kendini yormak istememiş. Bırakmış kendini. Diğer fare ise başlamış var gücüyle çırpınmaya. Çırpınmış, çırpınmış ve öyle çırpınmış ki sütün yağı yüzeye toplanmış. İşte o fare de o yağ tabakasından destek almış ve çıkmış kovadan.
Bu hikâye ne mi arıyor burada?


Çünkü ben; hayattaki tüm meselenin aslında kendini bırakan o fare olup olmamaya karar vermek olduğuna inanlardanım. Belki hayat; olmak ve olmamak, çırpınmak ve çırpınmamaktan ibarettir. Hayatın önüne bir şeyler sunmasından veya düşülen kovadan çıkmanın zorluğundan yakınmak yerine, belki de gerekli olan sadece oradan çıkmaya çabalamaktır. Hem belli mi olur, belki de hayatı aslında anlamlı kılan o derin kovalarda takınılan tavırlardır.
Düşen fare de olsa, insan da olsa, belki de önemli olan sadece son nefesini bir şeyler yaparken feda etmektir. Bazı şeyleri de görebilmek için yolu sonuna kadar yürümeye gerek yok. Bu belki bir karakter meselesidir deyip kapatabiliriz konuyu. Ama mesele bunlardan çok daha derinlerde. Yaşayanlardan kazananlardan da bahsetmiyorum ben. Benim bahsettiğim farklı bir şey. Hem de çok farklı. Ağlayarak da olsa, titreyerek de olsa, o olmaz denen anda bir şeylere inanmak bu. Ya da yorulup, pes edip kenarda geride kalanların seni beklemesini izlemesini en basit şekilde göstermek amacım. Bu hayat o çıkılamayacak gibi gözüken kovalardan çıkıldığında hak ettiği değere kavuşmaz mı?

Bütün mesele inanmaktan geçiyor

İşte bizlerin mücadelesi de aynen bu şekilde mesleği için, ekmeği için bıkmadan usanmadan kovadan çıkmaya çalışan fare misali çırpınmak... Belki de bu şekilde çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir mesleğimiz olacak. Belli noktalara gelen herkesin amacı tek olursa nihai hedefe ulaşıp sonuç almak o kadar kolay olmaz mı? Bütün mesele inanmaktan geçiyor. Elinizdeki gücün kudretinden ziyade onu kullanabilecek iradeye sahip olmaktır kovadan çıkmanın yolu. Belki de tek eksiğimiz budur! Bunu sorgulamak ve iradeyi ortaya koyacak zemini ve kişileri hazırlamak bizlerin asli görevi değil midir?
Eleştirilmek ya da özeleştiri yapabilmek en büyük erdemdir.
Eleştirilerin karşısında dikenlerini çıkarmak acziyetin ve kifayetsizliğin dışa vurumu değil midir? Gelinen nokta mesleğimiz için vahimdir. Geleceği görmek için de kahin olmaya gerek yok!
Mevcut durumun sürdürülebilir olmadığı aşikar. Eğer acilen bir şeyler yapılmazsa meslektaşlarımızın yarısı zorunlu olarak mesleği bırakmak zorunda kalacak. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok! Sorunlar belli, çözümler belli…
Peki neden netice alamıyoruz?
Tek eksiğimiz olan iradeyi ortaya koyabilecek yürekli, cesur seçilmişlerimiz olmadığı için.
Artık bıçak kemiğe dayandı ya hep birlikte kovadan çıkmak için mücadele edeceğiz ya da kendimize yeni bir ekmek kapısı arayacağız… Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi;
“Tohum ek, vermezse toprak utansın.”

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: