SEGEM Belge Almak İçin Bir Araç Olmaktan Öteye Geçemiyor

CENGİZ KOLLUGİL
Kayseri Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Bilindiği gibi sigorta sektörünün resmi tek eğitim kurumu SEGEM’dir. Sigorta teknik personeli olabilmek için verilen interaktif eğitim sonrası yapılan sınavda başarılı olmak zorundasınız. Gördüğümüz kadarıyla şu ana kadar SEGEM eğitimleri acente olarak faaliyet göstermek ya da sigorta teknik elemanı olarak çalışmak için realitede yeterli değildir.

Bu yüzden de SEGEM eğitim ve sınavları teknik eleman belgesi almak için bir araç olmaktan öteye geçememektedir. Verilen bu eğitimler yeterli değildir. Eğitimler daha çok branşlarla ilgili teknik ve hasar konusunda olmalıdır.

Şirket eğitimleri yok denecek kadar az

Sigorta şirketlerinin teknik konulardaki eğitimleri yok denecek kadar azdır. Şirketler acente transferi yoluna ya da halen faaliyet gösteren acentelere yöneldikleri için acentelerin her şeyi bildiklerini farz ederek eğitime yer vermemektedirler. Yangın, makine kırılması, elektronik cihaz, inşaat all risk, sağlık sigortalarında teminat ve kapsamları birçok acente arkadaşımız ve çalışanları bilmemektedir. Bazı şirketler sirküler şeklinde ya da sunumlar şeklinde acentelere mail yoluyla eğitim verme yoluna gidiyor. Bu da yeterli olmuyor. İnsanlar bilmedikleri ürünleri satamazlar. Bunun sonucunda da acenteler trafik kısır döngüsünün dışına çıkamamaktadırlar. Ya da eksik bilgi ve donanımla müşterilerini yanlış bilgilendirerek istemeyerek de olsa sektöre olan güveni zedelemektedirler. Sigorta şirketleri öncelikli olarak acentelerini teknik konularda sıkı bir eğitimden geçirmelidir. Ondan sonra bu ürünleri acentelerin pazarlaması için teşvik etmelidirler. Pazarlama demişken biz acentelerin en büyük eksikliği ise pazarlama eğitimi, kişisel gelişim eğitimi konularıdır. Sigorta acenteliğini pazarlamadan ayrı düşünemeyiz. Sigorta ve pazarlama iç içedir. Şimdiye kadar istisnalar hariç sigorta şirketleri acentelere pazarlama, satış teknikleri, kişisel gelişim, iletişim, diksiyon gibi direkt satışı etkileyen konularda eğitim vermemişlerdir.

Acenteler bir noktada tıkanacaklar

Gelişmeyi ve ilerlemeyi düşünen acenteler kendi gayretleri ile bu eğitimleri almak yolunu seçmişlerdir. Bunu yapan acenteler gerçekten sektörde öne çıkmışlardır. Randevu sistemi olmadan faaliyet gösteren, telefonda nasıl hitap edileceğini bilmeyen teknik personelle yoluna devam etmek isteyen acenteler bir noktaya gelip tıkanacaklardır. Bu yüzden şirketler ve acenteler karlılığı artırmak için teknik konularla beraber pazarlama teknikleri ve pazarlamayı etkileyen diğer unsurlarında eğitimine önem vermelidirler. Özellikle elementer branşlarda faaliyet gösteren acentelerin bu eğitimleri bir an önce alması kaçınılmazdır. Bireysel emeklilik alanında faaliyet gösteren şirketler bu konuda daha ciddi ve titiz davranmaktadırlar.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: