Hazine, TSB Ve SAİK Bir Araya Gelmeli, Fiyat Uygulaması Yapmalı

ÇETİN ERDİL:
Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği (SASADER) Başkanı 

Zorunlu trafik sigortası her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu bir sigortadır. Bu poliçe, sigortalıyı güvence altına alır ve kaza anında karşı tarafın maddi ve bedeni hasarlarını öder. Zorunlu trafik sigortası sayesinde tüketiciler olası bir kaza sonucunda herhangi bir sıkıntı yaşamaz.

haber 11 0142015 yılı Haziran ayında sigorta genel şartlarının değişmesiyle beraber bedeni ve ölüm teminatlarının 10 yıl geriye dönük olmak üzere ödeme yükümlülüğü getirildi. Yargının da yüksek teminatların ödenmesi hükmü vermesi ve bunun ardından hasara uğramış araçlarınyedek parça değişimlerinde değişiklikler yapıldı. Yedek parçaların ithal oluşundan dolayı da Euro ve doların artması bunun ardından trafik sigortaların serbest tarife dönemi başlamasından sonra şirketler arasında rekabet nedeniyle sigorta fiyatları artmadı, aksine poliçe teminatları arttı. Beraberinde mevzuat değişikliklerinin getirdiği yük sigorta şirketlerini tazminatların yükselmesi ve zarar açısından zora düşürdü. Bundan dolayı da zorunlu trafik sigortası fiyatları doğal olarak artış gösterdi.

Şirketler bu durumu nasıl farkedemedi?

Ne yazık ki anlaşmalı tutanak çıktığından beri hiç alkollü sürücü kalmadı ve kendi aralarında rapor tutan sürücülerimizin sayısı çoğalmasından dolayı da maddi hasarların çoğalması şirketlerin zorda kalmasına sebep oldu. Değerli şirket yöneticilerimiz, ülkemizin geliştiğini, ekonomimizin her geçen yıl daha çok büyüdüğünü, araç sayılarının her yıla göre yüzde 100 artış olduğunu nasıl fark edemediniz? Yıllardır bu kazalar oluyor, insanlarımız ölüyor. Bir gün bu insanların poliçelerinin üzerindeki teminatları öğrenecekleri ve bunu bir iş olarak gören yeni insanların çıkacağı hiç mi aklınıza gelmedi? Poliçelerin uzun yıllardır 120 ile 180 TL dolaylarında satılmasından dolayı müşterilerin tepkisi elbette doğru. Neden şirketler bugüne kadar ileriyi göremediler? Vermiş oldukları teminatları bilmiyorlardı mı yoksa? Bir gün bu teminatları geri ödeyecekleri akıllarına gelmedi mi? Fiyatları birden yükselttiler ve doğal olarak tüketici mağdur duruma düştü. Şu an binlerce araç trafikte sigortasız geziyor. İlerleyen günlerde bu araçlar kaza yaptığında muhakkak sorun oluşacak. Eğer bu fiyatları her sene kademe kademe artırsalardı bu sorunlar yaşanmazdı.

Bu soruna acil çözüm bulunmalı

Acenteler bu durumdan hiç hoşnut değiller. Şu anda trafik sigorta poliçelerinin fiyatları uçmuş durumda. Fiyatlar hususi araçlarda 450 TL’den 1.500 TL’ye kadar çıkıyor. Acente müşterisini elinde tutmak için mecburen fiyat araştırmak zorunda kalıyor. Trafik sigortası fiyatı araştırmaktan diğer branşlardan iş yapmaları mümkün olmuyor. Yetkililer bu soruna acil çözüm bulmalı. Trafik sigorta poliçeleri eskisi gibi kesinlikle sabit fiyat olmalı. Nasıl olacak derseniz? Benim önerim Hazine, TSB ve SAİK üçü bir araya gelerek, güzel bir çalışma sonucunda fiyat uygulaması yapabilir. Bu şekilde kaosun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Öncelikle tüketiciler, sigorta şirketleri ve acenteler çok rahatlayacak. Acenteler daha fazla üretim yapabilecek. Sigorta şirketleri daha fazla kazanç elde edecek.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: