Bir Orta Yol Bulunmalı

AKİF ÖZBİLGİN:
Kayseri Sigorta Acenteleri Derneği (KAYSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi

Plansız, paylaşımsız, sektörün tüm aktörleri ile istişareden uzak yaklaşımlarla, sigorta sektörü tümden sıkıntı içerisine sürüklendi. Taksiciler sokağa dökülüyor, normal vatandaş bir şey yapamıyor, kamyoncu federasyonları üzerinden televizyonlarda lobi yapıyor, şirketler “Zarar ediyoruz” diyor, emekli veya asgari ücretli olup da bir araç sahibi olan vatandaş da aracını satılığa çıkarıyor. Bu bağıranların hepsinin sesi, hakaretleri, acenteler üzerinden geçiyor...

haber 11 0122015’in Temmuz ayından beri her bir acente, sektörün en büyük poliçesi durumundaki trafik poliçesi için gününü harcıyor. Hatta aynı poliçe için günlerce uğraşabiliyor. Sektörün itibar ve güveni yerlerde . Fiyatı duyan her vatandaşın gözünde acente sahtekar muamelesi görüyor. Şirketler hırsını alamadığı için, acentelerin bir de komisyonlarını kesiyor. Devlet küçük bir olayda dahi acenteleri kapatma ile tehdit ediyor, müşteri ağzına geleni acenteye söylüyor. Ve acenteler sessiz...

Neler yapılmalı?

Yapılması gerekenlere gelince;

1-Fiyatların makul, mantıklı artışlarla teminatlara göre yükselmesi sağlansaydı bugünkü gibi yüzde 500’lere varan anormal artışlar yaşanmazdı.

2-Serbest rekabeti yanlış anladık ve uyguladık. Demek ki bizde taban ve tavan fiyatlar, makul alt ve üst limitler olmalı ki Ege Sigorta faciaları yaşanmasın...

3-Devlet 10 yıl gibi hem de geçmişe yönelik teminat genişletmelerini kaldırsın ya da makul süreye çeksin. Bu işin uzmanları beden hasarın tazminatlarını sabitleyerek, şirketlerin risk belirleme ve tazminat ödeme bedelini belirlesin. Bu bedellerle mahkeme yolu kapatılmış olsun.

4-Şirketler hasara göre değil, hasar meblağlarına göre fiyatlandırma yapmaya yönelik, acil olarak TRAMER’le koordineli bir çalışma başlatmalı.

5-Araç odaklı değil, sürücü odaklı fiyatlandırma sistemine geçilmeli.

6-Devlet 20 yaş altı araçları trafikten kaldırma noktasında adımlar atmalı. ÖTV indirimi, yeni araçla değişim avantajları gibi, eski araçların yollardan temizlenmesine yönelik projeler geliştirmeli.

7-Sigorta şirketlerine yabancı sermaye değerlidir gözü ile değil, “Her sermaye değerlidir. Kanun ve kurallara uymayan şirketler kim olursa olsun cezalandırılır” diyebilmeli.

8-Gerekirse trafik teminatlarında makul düşüşler sağlanmalı, fiyatlar indirilmeli.

9-Devlet poliçelerdeki SGK ile alakalı vergilerde indirime gidilerek, fiyatların düşmesine destek olunmalı.

10-Devlet ve sigorta şirketleri, acenteleri ve eksperleri adam yerine koyarak, onların piyasa konusundaki deneyimlerini de hesaba katarak, yerel bazda çalışmalarla, imparatorluk yönetir şekilde, İstanbul’dan değil, yerel durumları değerlendirerek hep birlikte bir “orta yol” bulmalı. Bu yapı, bu sistem düzeltilmez ise teker patladığında, araba tümü ile devrilir. Hepimiz altında kalırız. Sektör artık kendini toplamalı. Herkesin birbirine, emeğine, kazancına saygı duyduğu bir yapı, bir “orta yol” bulunmalı.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: