Menu

#SigortaAcentesizOlmaz

SELİM BALIKÇI

Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini; yoksa öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa aç kalacağını bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yoktur. Yeter ki güneş doğduğunda koşmak zorunda olduğunuzu bilin.

Bu Afrika atasözünden çıkaracağımız çok ders var aslında. Yukarıdaki atasözü orman kanununun geçerli olduğu durumlar içindir. Aslan da ceylan da kendini kollamak ve hayatını idame ettirmek için savaşmak ve galip gelmek zorundadır. Ne bizler ceylanız ne de iş ortağı olarak gördüğümüz şirketler aslan! Birbirimizi kollayarak, suçlayarak, elimize fırsat geçtiğinde devleti ikna ederek düzenlemeler yaptırmak bir tarafın kendini galip gibi görmesi bizlere sadece zaman kaybettiriyor.

O yüzden hiç zaman kaybetmeden; devletin hakemliğinde şirketler ve acenteler bir araya gelmeli ve ortak aklı bulmalılar. Sorunlar belli, çözümler belli... O kadar kolay ki tüm bu sıkıntıları aşmak. İnanın iki günlük bir çalıştay yapalım bakın neler oluyor. Yeter ki taraflar samimi ve diyaloğa açık olsun. Biz acenteler yıllardır bu diyalog ortamını yakalamak ortak paydayı bulmak için çabalıyoruz. Sektörün kangreni haline gelen trafik sigortasına çözüm bulmak için her yeni günde yeni bir yöntem devreye sokuluyor. Şirketler, sigortalılar, devlet ve acenteler hemen herkes mağdur. Peki çözüm ne? Birbirimizi suçlayarak mı bu sorunu ortadan kaldıracağız?

TÜSAF olarak dik durduk

Devlet 23 milyon sigortalının daha uygun poliçe satın alması için çaba içerisinde.

Bu doğrultuda Devletin yapmış olduğu her yeni uygulama şirketler tarafından acentenin kafasına yeni bir balyoz darbesi olarak düşüyor.

İşi sadece satış olan acente ne yapacağını bilemez halde ayakta kalmak, yıllardır binbir emekle oluşturduğu portföyünü korumak için kör döğüşüne mahkum edilmiş durumda. TÜSAF olarak acenteyi tehdit eden her durumda dik durarak acentelerin feryadını dile getirmeye çalıştık. Komisyonlar, haksız fesihler, yeni acentelik tesisindeki sıkıntılar sözleşmeler ve en son da SBM uygulamaları... TÜSAF birleştirici gücünü ortaya koyarak tüm STK aktörlerinin belki de ilk defa birlikte hareket ettiği sosyal medya kampanyasını başlattı. Akabinde basın bülteni, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakana acentelerin çektikleri fakslar... Nihayetinde Başbakan, Bakan ve TOBB sesimizi duydu. Şimdi çözüm önerilerimiz değerlendiriliyor. Yakın zamanda güzel haberler alacağımızı umuyorum. Demek ki birlikte hareket edilince netice alınabiliyormuş. Dağınık bir yapıda olmanın acenteye hiç bir faydası olmaz. Egolardan sıyrılıp ekmek kavgasına omuz vermeli herkes. Unutmayalım ki; aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların hikayelerini dinlemek zorundadır.

#sigortaacentesizolmaz her durumda sistem kadük kalır.

#sigortaacentesizolmaz satış sonrası hizmet kaosa döner

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: