Menu

Çapraz Satışı Olmayan Acentenin Geleceği Pek Parlak Görülmüyor

 MEHMET KARAAĞAÇ:

TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

Sigorta sektörümüzün kalifiye elmana ihtiyacı var. Gençler bu işe sıcak bakmayıp, bankacılık sektöründe çalışmayı tercih ediyor. Üniversitelerimizde banka ve sigorta bölümünde okuyan arkadaşlarımız bankacılık veya sigortacılık sektörü ile ilgili yeterli eğitim alamadıklarını hatta hiç poliçe görmediklerini beyan etmekteler.

haber 12 015 02Sadece işletme derslerinin verildiğini, formalite olarak da acente ya da bankada stajını tamamladıklarını görmekteyiz. Ne yazık ki bu arkadaşlar iş için geldiklerinde teknik olarak bilgi sahibi değiller yetersiz kalıyorlar, öncelikle üniversitelerimizde branşınızla ilgili ihtisaslı hocalarımızın bulunması ve donanımlı acentelerle işbirliği içinde olsun ki gençleri sektörümüze yetiştirebilelim.

Diğer branşlara ilgi duyulmuyor

Sektörümüzde birçok acente arkadaşımızın zorunlu poliçeler haricinde diğer branşlarda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığını, sadece günü kurtarma peşinde olduğunu, trafik sigortalarına odaklandığını görmekteyiz. Bir acente portföyünde çapraz satış tekniklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Çapraz satış olmayan bir acentenin geleceği pek parlak görünmemektedir. Sigorta şirketlerinden satış tekniklerinde ise ferdi kaza, sağlık, konut, yangın gibi ürünlerin ağırlıklı satış baskısı gelmektedir. Bu poliçelerin satışındaki önerilerim şöyle:

1- DASK poliçe ile konut poliçesinin birleştirilmesi
2- Trafik sigorta poliçelerinin içine ferdi kaza teminatı eklenmesi
3- Kasko poliçeleri içine ekonomik sağlık poliçelerinin eklenebilmesi

Bu tarzdaki uygulamaların daha uygun ve pratik olduğunu çapraz satışa destek vereceğini düşünüyorum. Şirketlerin yangın, sağlık ve sorumluluk branşlarında sık sık acente ve çalışanlarına eğitim vermesini temenni ediyorum.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: