Menu

SEGEM’in eğitimleri yeterli ve verimli değil

 ALİ ÖĞÜTLÜ:
Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Sigortacılık mesleğinin kariyer yapılabilecek bir meslek olarak gelişebilmesi için en çok dikkate alınması gereken husus eğitimdir. Eğitim dediğimiz zaman bunu sadece sigortacıların eğitimi değil sigortalıların eğitimi olarak da düşünmek gereklidir. Sigortacıların eğitimi ülkemizde SEGEM tarafından organize edilmektedir.

Fakat SEGEM tarafından gerçekleştirilen eğitimlerin yeterli ve verimli olmadığını düşünüyorum. İşin özüne baktığınızda da yüksekokulların sigortacılık bölümü mezunu olmayan birisi için verilen eğitimlerin yeterli olması da mesleği çok hafife almak olur. Bence SEGEM’in sektördeki misyonu sektör çalışanlarının sürekli eğitimlerini koordine etmek olmalıdır. Sigortacılığın kariyer bir meslek olabilmesi ve hak ettiği yere gelebilmesi için meslek liseleri ve yüksekokullardan başlayarak bölümlerin yalnızca sigortacılık bölümü olarak düzenlenmesi ve artık fakültelerde sigortacılık bölümünün açılmasıyla sigortacı akademisyenlerin yetişmesinin gerekliliğine inanıyorum.

Şirketler üzerine düşeni yapıyor

SEGEM teknik personel yeterlilik eğitimleri haricinde de sektörel eğitimlerini geliştirerek sektöre katkı sağlamalıdır. Sigorta şirketleri eğitim konusunda üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmaktadırlar. Özellikle AIG Sigorta ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin birlikte yapmış oldukları Acente Akademisi programı kelimenin tam anlamıyla müthiş bir eğitim programı. Bu ve buna benzer eğitim programları sigorta şirketleri tarafından defalarca düzenlenmektedir. Dolayısıyla sigorta şirketleri teknik ve satış pazarlama eğitimlerini acentelerin sektöre bakış açılarını değiştirecek şekilde düzenlemelerinin sektörün tüm paydaşları açısından daha verimli olacağı kanaatindeyim.

Birlikte hareket etmeliyiz

Büyüklerimizin ifade ettiği “Bir milletin ıslahı kötülerin imhasıyla değil, yeni neslin eğitim ve terbiyesiyle mümkün olacaktır” düsturu ile hareket etmeliyiz. Sigorta sektörünün en önemli oyuncularından birisi de sigortalılardır. Eğer biz gelecek nesillerimizde sigorta bilinç ve kültürünü oluşturup geliştirebilirsek bugün şikayet ettiğimiz birçok konuyu çözüme kavuşturmuş oluruz. Bunun için de başta Hazine Müsteşarlığı olmak üzere sigorta şirketleri ve STK’lar birlikte hareket ederek kreş çağındaki çocuklarımızdan başlayarak tüm toplumu eğitici çalışmalar yapmalıdırlar.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: