Menu

Ne İsa’ya Ne Musa’ya Yarandım!

SELİM BALIKÇI
TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

Nerede hata yaptık da bu kadar çabuk gözden çıkartılan bir meslek olduk acaba?

Ey acente! Hep Araf’ta kaldın. Ne cenneti gördün, ne de cehennemi. Ne uzadın, ne de kısaldın. Hep tırmaladın... Netice... Ne şirkete, ne müşteriye yarandın. Nasıl bir kaderimiz varmış arkadaş, hiç mi yüzümüz gülmez… Son zamanlarda yaşadıklarımızı göz önüne getirdiğimizde pişmiş tavuktan hallice olduğumuz aşikar.

haber 11 021 02Yıllarca insanlara sigortanın gerekliliğini mutlaka bu sisteme dahil olarak mallarını ve canlarını ekonomik olarak korumak adına sigorta yaptırmaları konusunda birey birey neredeyse sigortacılık eğitimi vererek sigortacılık bilinci oluşturduk. Neticede pazarın belli bir büyüklüğe gelmesinde acenteler olarak çok ciddi rol oynadık. Hali hazırda yüzde 70 pazar payı acentelerin. Sektörün görünen yüzü olarak neredeyse tüm hamaliye işlerini üstlendik. Gerektiğinde şirketi ve müşteriyi finanse ettik. Hasarın en başından en sonuna kadar takip ederek şirketimizin ve müşterimizin haklarını koruduk. Şirketlerin yöneticileriyle bir araya geldiğimizde bıkmadan usanmadan işin aksaklıklarını anlatarak düzeltilmesi için mücadele ettik. Nerede hata yaptık da bu kadar çabuk gözden çıkartılan bir meslek olduk acaba? Asıl işimiz şirketlerin ürünlerini pazarlamak. Saydığım angarya işlerle uğraşmaktan asıl işimizden git gide uzaklaştık.

Terör ve trafik sigortaları

Diğer yandan son zamanlarda da ülke gündemini meşgul eden iki konu var terör ve trafik sigortaları... İşi gücü bıraktık sadece trafik sigortalarıyla uğraşır hale geldik. Hep ezilen hep arada kalan biz mi olacağız? Müşteriden azar işiten, sektörün neredeyse teknik analizini istisnasız tüm müşterilere anlatmak zorunda kalan, çarpık fiyatlamalar yüzünden mevcut müşterilerini kaybeden tüm bunların yanı sıra komisyonları kuşa çevrilen yine acenteler olarak biz olduk. Yapılan tüm mücadele tabii ki ekmeğimizin ve meslek ahlakımızın gereği. Ama gel gör ki şirketler acımadan üstümüze gelmeye devam ediyorlar. Düşürülen komisyonlarla bir acentenin hayatiyetini devam ettirmesi imkansız. Acenteleri bu şekilde presleyerek hiç bir netice alınmayacağını şirket yöneticilerinin görmesi lazım. Topyekûn mücadele ile sektörü dünya ortalamalarına yükseltebiliriz. Eğer plan acentenin kadük olduğu alternatif diğer dağıtım kanallarının dominant olduğu bir sektör ise kimse kusura bakmasın büyük yanılgı içindedirler. Türk toplumunun alışveriş kültürü ne kadar değişirse değişsin sigorta poliçesini bire bir dokunarak satın almaktan vazgeçmeyecektir. Amerika'da internetten fiyat araştırması yapan her 100 sigortalıdan 60'ı poliçesini acenteden satın alıyor. Amerika'da bile hal böyleykenacenteyi pasifize etmek hangi akla hizmet etmektedir. Tüm sektör yöneticileri şunu anlamalıdır acentenin merkeze konulmadığı hiç bir çözüm sonuç getirmeyecektir.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: