Menu

Tüketiciler Doğru Bir Şekilde Bilgilendirilmeli

ALİ ÖĞÜTLÜ:

Trafik sigortalarında yaşanan sıkıntılar aslında sektörün tarafları arasındaki iletişimsizliğin patlama noktasıdır. Sigorta sektörü sadece trafik sigortasından ibaretmiş gibi davranılmaya devam edildiği sürece herhangi bir çözüme ulaşılabileceğini düşünmüyorum. Çocuklarımızda sigorta bilincinin geliştirilmesi yönünde eğitimsel çalışmalar yapılmalı. Bu çalışmalar sosyal sorumluluk projeleri şeklinde başta Hazine Müsteşarlığı ile birlikte sigorta şirketleri ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa girişimleri olmalı. Ayrıca kendi araçlarına hiçbir teminat sağlamayan poliçenin primini kendi araç bedeliyle kıyaslayan bir mantaliteyi değiştirmeden bir çözüm olacağını düşünemiyorum.

haber 11 010Acentelerin beli büküldü

Trafik sigortalarında fiyatların artması sigortacıları olumlu yönde etkilemesi bekleniyordu. Fakat güneş çarığı, çarık ayağı sıkar misali Hazine’nin sigorta şirketlerine tavan prim uygulamasına karşılık sigorta şirketleri de acentelerin komisyon oranlarını düşürdü. Asgari ücretteki orantısız ve işverenin sırtına binen ekstra maliyetler acentelerin belini büktü. Yeni mevzuat düzenlemeleri ile acente komisyonlarına müdahale edileceği belirtilmesine karşılık icraat noktasında bir gelişme yaşanmıyor. Sigorta acenteleri seslerini duyurmak için sosyal medya başta olmak üzere muhtelif platformlarda sesini duyurmaya çalışsa da maalesef istendiği kadar başarılı olunamıyor. Üstelik sigortalılara trafik tarifelerindeki değişiklikleri anlatmak ve yeni tarife primlerine ikna etmek konusundaki özverili çalışmaları ne Hazine ne de sigorta şirketleri tarafından dikkate alınmıyor. Eğer bu göz önüne alınmış olsaydı artan maliyetler karşısındaki düşük komisyon uygulaması gibi bir durum söz konusu olamazdı. Doğru risk analizi, doğru fiyatlama ve sıkı denetim olmazsa olmazlardır. Hasarlardaki ehliyetsiz sürücü, alkollü sürücü, gerçek hasar denetimi sıkı ve adaletli bir şekilde takip edilmeli. Ayrıca sigortasız araçlardan elde edilecek prim havuza dahil edildiğinde trafik sigortası fiyatlarında bir indirim olacağını düşünüyorum.

Araç bedeliyle prim karşılaştırılmamalı

Öncelikli olarak sigortalıların kendi araç bedeliyle trafik sigortası priminin karşılaştırılmasının yanlışlığı izah edilmeli. Bununla birlikte trafik sigortalarında sadece maddi hasarların değil bedeni hasarların da teminata dahil olduğu ve poliçe limitlerinin bedeni hasarlardaki tatmin edici olduğu konusunda bilgilendirme yapılmalı. Acentelerimiz sektörümüzü ilgilendiren mevzuat değişikliklerini yakından takip etmeli ve değişiklikler içerisinde sigortalıları da ilgilendiren hususları müşterilerine aktarmalı. Dolayısıyla illa en ucuz trafik sigortası değil, hasar vukuunda da sigortalıyı mağdur etmeyecek hizmeti alacağı, sigorta şirketini ve sigorta acentesini tercih etmesi konusunda bilinçlendirilmeli.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: