Menu

Mayıs 2017

Değerli Meslektaşlarım

Sektörün patinajı hala devam ediyor. Trafik sigortasındaki 12 Nisan tavan prim uygulamasına şirketlerin verdiği tepki, bu fiyatlardan zarar edeceklerini düşünerek poliçe yapmama, maalesef fiyatların arttığı yaklaşık 2,5 senelik sürecin getirdiği vatandaş gözündeki güvensizliği itibar kaybına doğru hızlı bir şekilde götürüyor.
İşi güven vermek olan sigorta sektörünün en büyük tehlikesi zarar etmekten çok bu güveni kaybetmek olacaktır.
Ortada Hazine ve sigorta şirketlerinin mutabık kalamadığı matematik hesabı var. Tarafların oturup gerçek anlamda bu matematiği standart hale getirmesi gerekiyor. Şirketlerin zarar ettiğini ifade etmesi, Hazine’nin “Bu rakamlarla zarar etmiyorsunuz” açıklamasının doğruluğunu ancak bu şekilde anlarız. Yapılan birkaç araştırmadan, bu çalışmaları yapanlardan alınan bilgi 2016 yılındaki rakamların %20 civarında düşüşünün bile zarar ettirmeyeceği yönünde. Şirket tarafı ise tam aksini iddia ediyor.
Acenteler bu süreçte her kesimden zarar gören, en fazla sıkıntı çeken bu işin en merkezindeki yapı. Trafik sigortalarının neredeyse tamamını yapan acenteler, vatandaş ve sigorta şirketleriyle karşı karşıya geliyor. Talebin sahibi zorunlu bir ürünü almaya çalışan vatandaş acenteye geldiğinde, sigorta şirketlerinin hayal gücünü zorlayan uygulamalarıyla poliçesini yaptırmakta ciddi zorlanıp, bazen de sigortasız ayrılmak durumunda kalıyor. Zorunlu bir üründe bu kabul edilemez.
Acente elindeki şirketlerden yapabiliyorsa ne ala, yapamıyorsa yapabilecek bir şirket aramaktan vatandaş karşısındaki düştüğü durumdan artık ızdırap çeker hale gelmiş. Fiyatların düşmesi, komisyonların düşmesi de gelirlerin ciddi anlamda azaldığı anlamına geliyor.
Bu şer durumu hayra çevirelim. Trafiği gündemden çıkartacak çözüm yolları bulalım, bu çok zor bir durum değil, önümüzdeki dönemde hepimizin gerçek anlamda sigortacılığa dönmemizi sağlayalım ki hem sigortalılık oranı artsın hem de kârlı hale gelelim.
Ümitli olduğumu ifade edebilirim. Hem Hazine tarafı hem de TSB tarafı bu konuda adımlar atmaya, hiçbir dönemde olmadığı kadar diyalog içinde olmaya çalışıyorlar. Biz acenteler olarak çözüm önerilerimizle katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Sanırım bu sefer çözüm uzak olmayacak.
Değerli meslektaşlarım,
TÜRKİYE SİGORTA ACENTELERİ FEDERASYONU Olağan Seçimli Genel Kurulu’nu 26 Mayıs tarihinde yapacağız. 2014 yılının ortasında aldığımız yönetimi, ilkleri başararak, Federasyonumuzu yurt içi ve yurt dışında itibar görecek hale getirdik. Faaliyetlerimizle meslektaşlarımızın gözünde iyi noktalara geldiğimizi geri dönüşlerden anlıyoruz.
Çalışmalarımızı daha ileriye götürmek, maddi olarak kimseye muhtaç olmayan, kaynaklarıyla meslektaşlarımızın hak ettikleri çalışmalarını yapacak düzeye getireceğimizi düşündüğümüz için ikinci kez arkadaşlarımızla aday olmaya karar verdik.
Düşüncemiz tüm taraflarla kavga etmeden, diyalog içinde meslektaşlarımızın haklarını koruyacak çalışmalar yapmak, gelirlerini artırmak ve sektörü hak ettiği yere getirmektir.
Kazananın meslektaşlarımızın ve sigorta sektörünün olduğu bir seçim dilerim.

Sevgi ve saygılarımla


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: