Menu

Mart 2017

Değerli Meslektaşlarım

Uzun zamandır üzerinde çalışılan KOBİ olup KOSGEB imkanlarından yararlanmamız sona ulaşmak üzere. Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandıktan sonra bu imkana kavuşacağız. Önceki yıllarda verilen faizsiz krediler yaklaşık 5 yıldır, bu yılın başındaki nefes kredisi başlayana kadar verilmiyordu. Bundan sonraki süreçlerde de projeye bağlı olmayan kredilerin verilmeyeceği bilgilerini alıyoruz. Sadece bu nefes kredisine devam edilecek 20, 30, 50 bin TL şeklinde finansal durumu geri ödemeyi yapacak kadar güçlü olan KOBİ’lere aktarılacak. Ödeyemeyecek kadar sıkıntıda olanlar ne olacak? “Asıl ihtiyaç sahipleri onlar” diye düşünmeden edemiyoruz.

Girişimci kredisi, yurtdışı gezi desteği, yurtiçi fuar desteği, gelişim destek programları, kredi faiz desteği gibi birçok destek bulunuyor.

KOSGEB projelerinin içinde bizi en çok ilgilendiren ve bu konuda hazırlık yapmamız gereken proje İşbirliği Güçbirliği Projesi. Proje desteği 1.000.000 TL. Bunun 300.000 TL’si hibe kalan 700.000 TL’si geri ödemeli.

Beş şirketin bir araya gelerek yeni bir yapı kurmasıyla ilgili. Özellikle sigorta acentelerinin son dönemlerdeki gelişmeleri düşündüğümüzde birleşerek güçbirliği yapmaları önemli hale geldi.

Ortak olmak hemen hemen birçok kişiye zor geliyor. Ancak küçük yapıları ayakta tutmanın yollarından biri de birleşmek. Mevcut yapıları bozmadan özellikle son dönemin iş paylaşımı ihtiyacını, kendine ait güçbirliği yaptığın ortak olduğun diğer şirketinden yapmak, maliyetlerini düşürmek gibi birçok imkandan bu şekilde yararlanılabilir.

Güçlü bir yapı kurmanın diğer yolu da mevcut şirketlerimizi kurumsallaştırarak, satış ekipleri kurarak rekabet edecek duruma gelmek bunu sağlamak da sermaye açısından gücü yakalamakla olabilecek.

İş paylaşımının geldiği noktada fiili olarak tüm acenteler her şirketten poliçe keser noktaya geldi. Fiili duruma ses çıkarmayan sigorta şirketlerinin küçük nedenlerle her şirketten her acentenin zorunlu sigorta yapmasına karşı çıkıyorlar, anlamak mümkün değil.

Bu durum sadece organizasyonlara yaramakta, bu yapılarla ilişkiler mi zedelenecek? Bu durum gerçekleştiğinde hiç olmazsa poliçenin kimin kestiğini görme imkanları olacak. Kaos ortadan kalkacak.

Sigortacılığa geri döneceğiz.

Art niyetli organizasyonların sadece acentelerle iş paylaşımı yapmadığı, yetkisiz kişi ve kuruluşlara yetki devri yapıldığı hepimizin malumu. Bir sektör bu kadar sahipsiz ve legal olmayan işe açık olur mu?

Sigorta şirketleri neden acentelerini denetlemiyorlar? Sanırım bu kafa yapısı devam ettiği sürece bunları yazmaya ve konuşmaya devam edeceğiz…

Geçenlerde bir yazıda sigorta acentelerinin gelirinin %63 arttığını okudum. Düşen komisyonları dert edip yakınmamızın doğru olmadığı yazıyordu. Aslında cevap verilmeye değer değil. Ancak her yazanın algı oluşturduğu şu günlerde buna da bir cevap vermek gerekiyor. Komisyonların arttığı bu dönemde sigorta primleri ne kadar arttı? %300 mü? Acentelerin giderleri ne kadar arttı? %70 mi? Son 8 yıl yapılan rekabette hiç artmayan komik komisyonların kaydı tutuldu mu? Yoksa silindi mi? Unutuldu mu?

Sanırım, yüksek havadar bir yerde yazılmış bu görüşler !.. Komik olmayalım, şirketleri iyi yönetelim.

2016 sonu rakamlarını incelediğinizde, en kötü sonuçlara sahip olan şirketlerin trafikten çıkan ve acenteye düşük komisyon veren şirketler olması ne kadar manidar!

Saygılarımla


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: