Ocak 2017

Değerli Meslektaşlarım

Sıkıntılı ve yorucu geçen bir yılı geride bıraktık. Maalesef yapılan değişiklikler, uygulamaya konulan yönetmelikler sigorta acenteleri için değil de sigorta şirketleri lehine oldu. 2016 yılına özellikle trafik sigortası kaosuyla başladık; fiyatların zarardan dolayı bir önceki seneye göre oranlarının yüksekliği kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Hükümetin gelen kamuoyu tepkisiyle aldığı kararlar maalesef sigorta acentelerini vurdu. Tüm taraflar fiyatların düşürülmesi için bir araya gelip, çözüm bulmak yerine, yine maalesef etkili olmayan, eksik uygulamalar yürürlüğe konuldu. Hatırlayalım neler yaşandı ve sonuçları ne oldu!

Dünyada ilk defa devlet tarafından yapılan uygulama

Tavan fiyat uygulamasının başlamasıyla sigorta şirketleri acente komisyonlarını hemen aşağıya çekerek karşı tepkiye neden oldu. Fiyatlar düşmeyince gelen baskılara diğer uygulamayla cevap verildi. Dünyada ilk defa devlet tarafından yapılan bir uygulama başlatıldı. SBM’nin web sitesinde karşılaştırmalı sigorta teklifi verildi. Acente komisyonları düşmeye devam etti. Ne yazık ki bu iki uygulamanın kimin aklından çıktığını ve buralara nasıl gelindiğini, süreci yakından takip edenler çok iyi biliyorlar... Yılın sonuna geldiğimizde çözüm için gerçek bir adım atıldı. “Hazine’nin tüm tarafları bir araya getirerek, ortak akılla çözüm bulacağı; çözüme en önemli katkının sürücü odaklı fiyatlandırma olacağı” ifade edilmeye başlandı ve bununla ilgili de çalışma yapılacağı bildirildi. Görülüyor ki önümüzdeki ilk altı ayda çözüme ulaşılması konusunda önemli bir zaman olacak.

Özellikle, Anadolu’da yaşam mücadelesi verildi

Bu süreçte komisyonların düşürülmesiyle, tüm vaktini trafik sigortasına ayırmak durumunda kalan acenteler ne yaptı? Sigortalısını elde tutmak için rekabet nedeniyle para kazanmadan iş yapmak durumunda kaldı. Fiyat araştırmaktan diğer işlere zaman ayıramadı. Özellikle Anadolu’da başka bir ürün satmakta zorluk çeken meslektaşlarımız yaşam mücadelesi verdi. Sigorta şirketlerinin özellikle komisyonları son dönemde farklı branş üretimlerine bağlamaları, bu durumdaki meslektaşlarımızı daha da zora soktu. Bu duruma bakışımı belirtmek isterim. Özellikle sadece trafik satan organizasyon yapılarıyla konumu, durumu ve mecburiyeti nedeniyle trafik satan sigorta acentelerini aynı kefeye koymak doğru değil. Diğer taraftan bu işin standart bir komisyonu var. Farklı branşlarda üretime zorlayıp, standardın altında komisyon vermek yerine, farklı branşlarda üretim yapmayı teşvik edecek daha fazla komisyon vermek daha doğru olacaktır. Yaşamaya izin vermek, desteklemek gerekir. Sigorta acentelerinin özellikle Türkiye’deki rolünü anlamamak, sektöre zarar getirir.

Özeleştiri de yapmalıyız!

Buradan bize düşen özeleştiri yapmamız gereken birçok durum var. Bu mecrada sadece birini paylaşmayı doğru buluyorum.
Farklı branşlarda sigorta ürünü satmaya koşullanmamız ve çaba göstermemiz gerekiyor. Bu arada Federasyon olarak son bir yılı birçok toplantı, kamuoyu yaratacak çalışmalarla birlikte, meslektaşlarımıza fayda sağlayabilecek kampanyalar hayata geçirerek tamamladık.
Bu süreçte hiçbir maddi gelirimiz ve yetkimizin olmaması bizi çok zorladı. Yapılan çalışmaları da engelleyenlerle mücadele etmek de bizim için maalesef çok üzücü oldu.

Acentelerin geleceği bu yıl belli olacak!

Bu yıl sigorta acentelerinin geleceği ile ilgili seçimlerin olacağı önemli bir yıl. Birçok dernek olağan genel kurullarını yapıyor. Mayıs ayında TÜSAF’ın olağan genel kurulu, arkasından ticaret odalarında Sigorta Meslek Komite seçimleri, devamında da SAİK il delegeleri, sektör meclisi ve SAİK seçimi gerçekleşecek. Meslektaşlarımızın katılım göstermesi, bu temsil noktalarında bulunmaları hayati önem taşıyor. Karar verirken mutlaka adayların bugüne kadar yaptıklarının yanında, niyetlerini de anlayarak analiz edip, uzaktan bakmadan özellikle işin içine girerek hareket etmenin önemli olacağı kanaatindeyim.

2017 yılının sektörümüzün, ülkemizin yaşadığı ekonomik zorluklardan etkilenmeden daha ileriye gitmesini isteğimizi, ancak bunun için tüm tarafların ortak hareket etmesinin çok önemli olduğunu hatırlatarak, ülkemize, sektörümüze ve meslektaşlarımıza bereketli bir yıl diliyorum.

Saygılar.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: