Menu

Kasım 2016

MURAT BÜYÜKÇELEBİ

TÜRKİYE SİGORTA ACENTELERİ FEDERASYONU BAŞKANI

Değerli Meslektaşlarım

Sigorta acentelerinin önemli sorumluluklarından ve sorunlarından biri de tahsilat yükümlülüğü. Sigortalının poliçelerinden doğan prim borçlarının acente üzerinde kalması.

Ayrıca MASAK kapsamında acente üzerine düşen sorumluluklar. Sektör kimyasının trafik sigortası tarafından bozulması sonrası, üzerinde konuşmamız gereken birçok konuyu tamamen unuttuk.

Acentenin tahsilat sorumluluğu nedeniyle yaşamış olduğu zaman ve maddi kayıplarını ortadan kaldırarak, acentelerin ve sektörün önünü açmanın sektör üretimine ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Tahsilat için harcanan zamanın, alınmayan paraların yarattığı sorunların yeni satışları engellediğini söylemek sanırım yanlış olmaz.

Bu nedenle Avrupa’da bazı ülkelerde olduğu gibi tahsilat işlemlerinin acente üzerinden sistem dahilinde, banka üzerinden gerçekleşmesi, vade tarihlerinin poliçe yürürlük kurallarıyla birlikte bir düzene sokulması gerekmektedir.

Önerim özellikle MASAK uygulamasına konu olan 20.000 TL üzeri poliçelerinin ödemelerinin banka üzerinden direkt sigortalı sorumluluğunda yapılmasıdır. Bu konunun tartışılması ve doğru yöntem bulunması sektöre ciddi katkı getirecektir. Ayrıca MASAK kimlik tespit uygulaması da üstümüzden alınmış olacak. Her şirketin eğitimine girmekten de kurtulacağız.

Federasyon Yönetim Kurulu olarak diğer konularda da meslektaşlarımıza katkı vermeye devam ediyoruz.
Akaryakıt giderlerinden indirim alabilmeleri amacıyla BP ile bir anlaşma yaptık.%5,75 indirim ve kredi kartı ile ödeme kolaylığının dışında artık fişle uğraşmayıp, adreslerine gelen faturaları muhasebeleştirecekler.

Kampanya duyurularımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Beraberinde kırtasiye ve büro malzemeleriyle ilgili indirim anlaşması hazırladık, yakında duyuracağız.

Sektörün dijitalleşmesi uzun zamandır konuşuluyor.

Acentenin mevcut maddi yapısıyla bu yatırımı yapması mümkün gözükmezken, yakın zamanda çok kolay bir yöntemle, çok az maliyetle acentenin dijital satış yapmasının yolunu açıyoruz.

Bizi izlemeye devam edin,

Saygılarımla


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: