Menu

Ekim 2016

MURAT BÜYÜKÇELEBİ
TÜRKİYE SİGORTA ACENTELERİ FEDERASYONU BAŞKANI

Sektörü dizayn etmek!

Değerli Meslektaşlarım,

Hatırlatma!

Yaklaşık 1 senedir sigorta şirketlerinin dijital satış için Hazine 'den izin aldıklarını hatta birkaçının direk satışa geçtiğini biliyoruz.

TÜSAF olarak gelecek olan tehlikeyi görebilmeniz için uyarı bültenleri ve imza kampanyası yapmıştık. Bizim bu uyarılarımızı dikkate almayanların şimdi ağladıklarını ve bizi bu konuda karşı çıkacak eylemlerde bulunmadığımızla suçladıklarını görüyoruz. İstenilen düzeyde olmayan ancak kısa bir dönem etki gösteren bu eylememiz, giren şirketlerin bugüne kadar ki süreçte sadece acente üzerinden satış yapmalarına neden olmuştu. Biraz zaman kazanmıştık.

Bir şirketin de acente komisyonunu düşerek direk satış yaptığını yaşayarak gördük. Başarısız testlere rağmen sektörü dizayn kurulu trafik sigortalarındaki fiyat artışını bahane ederek, artış sebeplerinin içine dağıtım kanalı komisyonlarını önemli bir maliyet unsuru olarak hükümete bildirmesi ve düşüş için bu maliyetin ortadan kalkmasının gerektiğini empozesi bugünlerde arka arkaya şirketlerin dijital satışlarını görmemize neden oldu. Üst akıl sektör dizayn kurulu ölümü gösterip sıtmaya razı edecek !

Bu durum nedir ? Acentesiz kısa dönemde olmayacağını bildikleri bu süreci, önce komisyonları daha aşağıya çekerek maliyetleri düşürmeye çalışacaklar, arkasında yaklaşık 1-2 sene içinde tüm dataları, alınan son kararları da dikkate aldığınızda sistemlerine girerek, sigortalılara direk ulaşacak kanalları direk satışı kullanacaklar ya da çok komik komisyonlarla yaptırmak isteyecekler.

Hükümetin sigorta şirketlerine trafik sigorta primlerinin düşürün baskıları, sigorta şirketlerinin düşmeyeceğini bildiren nedenleri bu süreçte özellikle acentelere ve sonrasında vatandaşa etki ediyor.

İlk önce tavan fiyat şirketlerin acente komisyon indirimleri 1, 2, 3, 4 basamaklara aynı fiyat uygulamasıyla karşılık bulmuştu. Şimdi SBM üzerinden tüm fiyatların görülmesi ki bunun sebebi, rekabeti körüklemek, aslında ucuz olan şirket var buna vatandaş ulaşamıyor düşüncesi.

Bizler biliyoruz ki bu durumu özellikle bazı sigorta şirketleri istemiyor ancak bazıları da bu durumu dizaynın bir parçası olarak kullanıyor. Üzülmesi gereken durumun maalesef bu iki çözümü de bazı acente STK'lar önermesi.

Bu rekabet ortamı fiyatları düşürür mü?

Bu haliyle imkansız, neden ?

1- Birincisi acentenin kullanamadığı ve satışını tüm şirketlerden yapmadığı bir sistem, Tüm vatandaşımızın bu fiyatlara ulaşması imkansız hale getirir.

2-Sigorta şirketleri birbirlerinin fiyatlarını takip edip rekabet içindeydiler. Şimdi bu rekabet almak istedikleri portföyü aldıktan sonra rakamların yükselmesi sonuçlarının doğuracak.

3- Acente zaten iş paylaşımı yöntemiyle vatandaşa bu fiyatları gösteriyordu. Rekabet körükler mi bu sistem tamamen soru işareti

4-Şirketler zararı ve gerekli düzenlemelerin sonuçlarını görmeden istenilen düzeyde fiyat indirir mi? Mümkün gözükmüyor

Çözüm ;

1-Bu sistemde ısrar varsa mutlaka her acentenin her şirketten poliçe yapması sağlanmalı.

2-Trafik sigortası üzerindeki yük hafifletilmeli %22’lik kesinti düşürülmeli ya da her poliçe için sabit rakam uygulanmalı.

Örnek verecek olursak SGK payı her poliçe 20 TL gibi, araçta kişi sayısı arttıkça kişi başı eklenmeli.

Bsmv kaldırılabilir. Güvence Hesabı sabit 5 veya 10 TL olabilir gibi.

3-Mutlaka sürücü odaklı prim belirlenecek yönteme geçilmeli.

4-Araca bağlı ve ehliyete bağlı iki trafik sigortası olmalı ve zorunlu olmalı

Bir araya gelip beraber çözüm bulmalıyız; bu sistem denemeleri sektöre olan güvene düşürmeye devam edecek.

Saygılarımla


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: